Muljeid Rootsist

Hej! Oleme elanud siin nüüdseks pea kaks nädalat. Muljeid on seinast-seina, olgem ausad :D. Alles nüüd ma vist hakkan vaikselt harjuma, aga nagu ma näen ei saa see protsess nii või teisiti kerge olema.

Esimesel nädalal me lihtsalt vegeteerisime, tutvusime linnaga, elu-oluga. Kodus me suurt midagi teha ei saanud (ega saa siiani) sest B sõbra endine elukaaslane ei taha kuidagi oma asju siit välja viia, seega me magame jätkuvalt põrandal õhkmadratsil keset tema asju. Seega ma ei saa öelda et oleks tekkinud kodu tunnet, aga ma usun et kui lõpuks on ruumid tühjad ja saame osta oma voodi ja sisustada kõik enda soovidele vastavalt, siis kindlasti on asi tunduvalt parem. Homme on poistel plaanis õnneks asjad eest ära viia, et me saaks ka inimese moodi elada :D. Ennem olgu siis lage, aga vähemalt oleks ruumi liikuda ja omi kotte ja kodinaid paremini sättida.

Sel nädalal oleme jooksnud mööda erinevaid ametiasutusi, kuulanud ühte ja teist, jõudnud järeldusele et kumbki soovitus polnud õige 😀 ja alustanud otsast pihta. Natuke naljakas on sest käies mitme erineva inimese juures ei osata meile midagi tarka öelda, siiani on kõik öelnud, et oi ma seda küll ei tea :D. Täna läks mul muidugi närv kergelt mustaks, sest no kas tõesti ei ole olemas kedagi kes teaks öelda mis ja kuidas ja kes räägiks õiget juttu. Näiteks tahtsime võtta keelekursuseid. Kontakteerusin juba varem ühe eestlasega kes elab siinkandis, oma 10a. Tema naine hakkas käima nüüd keelt õppimas ja see naine oli sealt (SFIst) küsinud et mida me peame tegema et saaks minna kursustele, sest alguses oli jutt et vaja personnummerit, siis jälle et ikka ei ole vaja seda. Talle öeldi et piisab elukoha registreerimisest ainult. Ok. Läksime täna siis SFI (Swedish For Immigrants) vastuvõttu ning seal ei osatud taaskord midagi öelda. Naine kes meid vastu võttis vajus mõttesse ja ütles et ta ei teagi täpselt kuidas peab olema kuna me oleme EU-st siis on need asjad teisiti. Nii palju saime targemaks ( või kas saime?:D) et peab olema kõigepealt töö, siis lähed sa kuskile ma ei tea mis asutusse, registreerid seal end ära ja siis saad sa alles personnummeri. Kuna see naine ei teadnud ka täpselt kuidas asi on, siis võttis ta meilt numbri et uurib ja helistab tagasi.  Ma hakkasin mõtlema et no kus on loogika? Pean otsima töö ilma et ma oskan keelt…Loogiline oleks et enne õpin keelt ja siis otsin tööd või ei?

Kodu poole kõndides olin ma vait kui sukk ja ei tahtnud B-ga sõnagi vahetada :D. Olukord tundus nii lootusetu. Rumal olen, ma tean :D. Ütlesin B le et yeah kui lahe, jälle hakka koristama kuskil kellegi jama, et nii ma ei õpigi seda keelt ära, aga B ütles et keelekursuste kõrval on mõttekas minna võtta mõni selline kursus kus saad õppida miskit asjalikku. No nt lastehoid. Alla 1a hoius ei pea sa perfektselt keelt oskama ja kaastöölistelt hakkad aga õppima. Üks tüdruk kes siin elas just nii tegigi. Õppis keelt ja samal ajal veel lastehoidu ning tööle võeti ta ilma erilise rootsi keeleta. Ühesõnaga praegu on prioriteediks leida töö. See käib siis nii et nt kui B saab sinna tehasesse tööle kus tal sõbergi on, saab ta automaatselt personnummeri ja tema kaaslane saab siis samuti personnummeri, st mina.

Otsustasin et mis siin ikka, hakkan youtubes õppima,et vähemalt lihtsamad fraasid saaks selgeks. A la kuidas sul läheb? minu nimi on.. jne. Pole hullu, nutan ja õpin :D.

Ma ei tea kas olen kirjutanud, aga hetkel elame me nii, et meil on kaks ruumi, kus ühest saab köök/elutuba, teisest magamistuba. Algselt sain aru et siin on kolm ruumi aga oli mingi valestimõistmine B-l ja tegelikult on siin kaks ruumi pluss väike koridor ning dush/wc. All maja keldris on pesuruum, kus on siis pesumasin ja kuivati. Veel elavad siin meiega samal poolel B sõber F ja nende mingi ühine sõber elab ka praegu siin. Teisel pool maja elavad F vend oma tüdrukuga. Meil nendega eraldi sissepääsud, mingeid ühiseid vaheuksi pole. Vast sai arusaadavalt seletatud :D. Nüüdseks on hakanud selguma inimeste kummalised kiiksud mis kahjuks mingitpidi mõjutavad ka meid. Nt pesuruumi jagamine. Viimati pesin pesu a la 3 päeva tagasi ja kuna tänaseks oli kogunenud piisavalt musta pesu, siis mõtlesin et lähen panen pesema. Pesuruumi ust avades kuulsin et masin spinnib, seega ei saanud pesta. Ok, lähen siis poole tunni pärast, selleks ajaks peaks olema done. See oli kella 3 paiku. Kell 4 läks B vaatama kas masin vaba. Tuli tagasi, ütles et masin töö lõpetanud aga pesu oli jätkuvalt sees ja kuivati töötas, meil polnud muud varianti kui oodata. Mis oli natuke naljakas, oli see et masinas olid paar väikest asja vaid, sama ka kuivati puhul. Ok, tund või nats rohkem läks ta jälle uurima et kas nüüd saab. Eip, uus pesu oli pesemas, ja jälle vaid paar riidehilpu. Sõna otseses mõttes. Ja kuivati töötas siis selle eelmise pesuga. Okei, ütleisn B le et minu arust on see täiesti tobe ja asjatu elektri raiskamine, kui mõni lihtsalt peseb oma ühte sokipaari 1,5h pesutsükliga ning seejärel kuivatab masinas mis ei ole ka kõige energiasäästlikum. Natukese aja pärast lähen ise ka vaatama kas on need pisikesed riidehilbukesed lõpuks ära pestud ja ära kuivatatud, sest no tõesti, muidugi on äge hoida pesumasinat pmst pool päeva töötamas paari hilbu pärast, sest ega teisi inimesi ju majas pole…See nende ühine sõber ütles, et ükskord ta ei saanud pesu pesta VIIS PÄEVA, sest need kaks tegelast olla pesnud niiviisi kõik need päevad riideid. Paari asja kaupa. Kõige koomilisem on asja juures see, et sel paaril on omal pesumasin olemas, aga nad ei kasuta seda, sest hoiavad elektrit kokku :)))). How cute. Ja mis te arvate, kas mul on karvad turris või ei? Hehe. Aww.

Tegelikult tahtsin kirjutada veel, aga läheb pikale. Eks teine kord!

 

Hej då! 

 

Advertisements

2 thoughts on “Muljeid Rootsist

    1. Miuks harjus kohe ära 😀 järgmisel päeval oli juba suur boss. Ma peaks vist kassist eeskuju võtma, sest tema jaoks oli kõik justkui loomulik värk, kohe hakkas ringi uudistama ja tundis end vägagi koduselt :D.
      Pikka närvi läheb vaja jah, ma võin olla kohati väga kannatamatu ja ega see head ei tee :D.

Leave a reply

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s